Rhythmic gymnasts in action

The best performing gymnasts of the year also awarded at competition.

29 October 2019 | Sports

Walvis Bay • Leandrea Louw

The two-day rhythmic gymnastics national championship, hosted by the Namibia Gymnastics Federation, was held at Walvis Bay over the weekend.

An estimated 230 girls participated in the competition, representing clubs which included Illusion Rhythmic Club, Infinity Rhythmic Club, Oceanview Rhythmic Clib, Walvis Bay Gymnastics Club, Windhoek Rhythmic Club, Elite Rhythmic Club and Pionierspark Rhythmic Club.

The overall results are:

Level 1 (under 6):
1 Shay-Leigh Rinelle Klassen (Walvis Bay), 2 Lexi James (Oceanview) and 3 Rhonda Awases (Walvis Bay)

Level 1 (under 7):
Taalia Wanona Immanuel (Walvis Bay), 2 Mieke Fourie (Windhoek) and 3 Amenenge Kafidi (Windhoek)

Level 1 (under 8):
1 Kayla Kashima (Windhoek), 2 Aaliyah van Wyk (Pionierspark) and 3 Elandri Bruwer (Pionierspark)

Level 1 (under 9):
1 Nicole Suren (Elite), 2 Breeze Emily Namindo (Walvis Bay), 2 Isabelle van Eeden (Elite) and 3 Emma Hess (Elite)

Level 1 (under 10):
1 Jepingena Tjivikua (Elite), 2 Asnath Kandanga (Walvis Bay), 3 Charlene Hikuam (Oceanview)

Level 1 (under 11):
1 Trinity Simasiku (Walvis Bay), 2 Helaria Kayambula (Walvis Bay) and 3 Rosalina Pelinganga (Walvis Bay)

Level 1 (over 11):
1 Eenoshili Fenni Amboto (Walvis Bay), 2 Drew Che Dentlinger (Oceanview) and 3 Maya Mwenyo (Walvis Bay)

Level 2 (under 7):
1 Carolyn Davis Thomas (Walvis Bay), 2 Lucishia Uises (Walvis Bay) and 3 Ava Orange (Illusion)

Level 2 (under 8):
1 Daniela Ropafadzo Chikwara (Walvis Bay), 2 Jana Risser (Windhoek) and 3 Faith Tjikuniva

Level 2 (under 9):
1 Elowisha Mentor (Walvis Bay), 2 Nazlee Schweiger (Windhoek), 2 Santa van der Westhuyzen (Windhoek) and 3 Magdan van Eeden (Pionierspark)

Level 2 (under 10):
1 Helen Gower (Pionierspark), 2 Maggy Elaine Wohler (Elite), 3 Britney Fourie (Pionierspark)

Level 2 (under 11):
1 Tuyeimo Ndashiiva (Windhoek), 2 Anke van Niekerk (Pionierspark) and 3 Anja van Rensburg (Pionierspark)

Level 2 (over 11):
1 De-Javu Anita Haileka (Elite), 2 Savannah Filton (Elite) and 3 Erika Rasch (Windhoek)

Level 3 (under 7):
1 Kara Kok (Walvis Bay) and 2 Suraya Ashikoto (Oceanview)

Level 3 (under 8):
1 Taylor Fick (Windhoek), 2 Maya Kufuna (Walvis Bay) and 3 Milana Burlachenko (Walvis Bay)

Level 3 (under 9):
1 Mea van Zyl (Windhoek), 2 Grace Muteka (Walvis Bay) and 3 Angodene Titus (Illusion)

Level 3 (under 10):
1 Joan van Zyl (Windhoek), 2 Lume Jansen van Rensburg (Windhoek) and 3 Emily Sparg (Walvis Bay)

Level 3 (under 11):
1 Azelle van Rooi (Walvis Bay), 2 Leigh-Mari Krone (Windhoek) and 3 Jordin Leigh Burns (Oceanview)

Level 3 (over 11):
1 Caitlyn Meyer (Windhoek), 2 Alexis Ivins (Walvis Bay) and 3 Malia Silver (Windhoek)

Level 4 (under 9):
1 Sanelle Jansen van Vuuren (Infinity), 2 Christina Haylynn Theron (Walvis Bay) and 3 Claudette Jade Rubios (Elite)

Level 4 (under 11):
1 Kechia de Koe (Walvis Bay), 2 Kaarina Uusiku (Windhoek) and 3 Ngatangue Hambeka (Pionierspark)

Level 4 (under 13):
1 Shantay Hainuanyala (Walvis Bay), 2 Maya Oestlund (Windhoek) and 3 Bethany Branch (Elite)

Level 5 (under 9):
1 Micaylah Sevelus (Walvis Bay)

Level 5 (under 11):
1 Ina Mai (Windhoek), 2 Rulet Tostma (Windhoek), 3 Janke Samuelson (Windhoek) and 3 Zara Kafuna (Walvis Bay)

Level 5 (under 13):
1 Cursha Coetzee (Infinity), 2 Amor Maletzky (Oceanview) and 3 Talia Loock (Oceanview)

Level 5 (over 15):
1 Riquleme van Wyk (Illusion)

Level 6 (under 11):
1 Naomi Raad (Windhoek), 2 Danine Derks (Walvis Bay) and 3 Amia Fernandes (Walvis Bay)

Level 6 (under 13):
1 Kayla Pesch (Windhoek), 2 Manuela Kakulote (Windhoek) and 3 Caitlyn Rust (Windhoek)

Level 6 (under 15):
1 Hestia van Schalkwyk (Infinity), 2 Samantha Jacobs (Infinity)

Level 6 (over 15):
1 Lourenca Schalkwyk (Windhoek)

Level 7 (under 11):
1 Annika Silver (Walvis Bay)

Level 7 (under 13):
1 Augustine Evenson (Walvis Bay), 2 Kylie Meinert (Windhoek)

Level 7 (under 15):
1 Marlis Gerber (Windhoek), 2 Jameela Mupia (Windhoek)

Level 8 (under 13):
1 Milah Malan (Windhoek)

Level 8 (under 15):
1 Madison Rust (Windhoek), 2 Alanna Esterhuysen (Infinity)

Level 9 (under 15):
1 Hilde-Marie Olivier (Windhoek), 2 Kayla Fortuin (Windhoek)

Level 10 (over 15):
1 Zandre Strauss (Windhoek)

High Performance 1:
1 Peya Kashaka (Windhoek)

High Performance 2:
1 Lia Kufuna (Walvis Bay), 2 Unotjari Kaurimuje (Windhoek)

Pre-Junior:
1 Joy Lana Kabooy (Walvis Bay)

Junior:
1 Shayna Schutte (Elite)